Pewnego grudniowego dnia nadarzyła mi się okazja wzięcia udziału w mini wycieczce do Wilna. Bo jak inaczej określić wyjazd podczas którego 6 godzin trwa podróż, 6 godzin spacerowanie i zwiedzanie najważniejszych miejsc miasta i znowu 6 godzin jazdy autokarem w drodze powrotnej. Mimo że pobyt trwał tak krótko wystarczyło mi to aby zauroczyć się Wilnem.
Przede wszystkim chciałam zobaczyć Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej. Ostra Brama to jeden z najpopularniejszych zabytków Wilna. Została wzniesiona w latach 1503–1514 i niegdyś stanowiła jedną z dziesięciu bram miasta z basztą obronną. Jako jedyna przetrwała do dzisiaj. Obecnie dla większości wiernych jest to miejsce święte. W kaplicy ostrobramskiej znajduje się cudowny obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej, jednego z najwybitniejszych dzieł malarskich pochodzących z epoki renesansu na Litwie. Wizerunek Matki Bożej Ostrobramskiej jest znany na całym świecie. Namalowany został w XVII wieku i czczony jest zarówno przez katolików, jak i grekokatolików oraz prawosławnych.
Ostra Brama od strony ulicy.
Spacerując ulicami Wilna można poczuć niezwykłą atmosferę tego miasta, odkryć polskie ślady z minionych epok.
Kościół św. Teresy
Kościół św. Kazimierza jest najstarszym na Litwie kościołem zbudowanym w stylu barokowym.
Cerkiew św. Ducha
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tu znajduje się pierwszy obraz Miłosierdzia Bożego namalowany wg wskazówek siostry Faustyny.
Błądząc uliczkami Wilna doszliśmy do cerkwi Trójcy Świętej i klasztoru bazylianów. Po rozbiorach Polski część budynków klasztornych władze carskie zarekwirowały na więzienie. Tu był więziony Adam Mickiewicz i tutaj rozgrywa się akcja III części "Dziadów".
Ratusz
Plac ratuszowy
Wilno to urokliwe miasto. Przed świętami rozbłyska i zachwyca dekoracjami.
Zapadł już zmierzch gdy dotarliśmy na plac katedralny, na którym stoi masywna, klasycystyczna bryła Bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. Podziemia i kaplice katedry są miejscem pochówków wielkich książąt litewskich i królów Polski. Przed chrystianizacją Litwy znajdowała się tutaj świątynia Perkuna, której ołtarz ofiarny znajduje się w podziemiach katedry. Warto tu zaznaczyć, iż Litwa była ostatnim europejskim krajem, który przyjął chrześcijaństwo. Miało to miejsce w 1387 roku. Po chrzcie Jagiełły rozpoczęto budowę gotyckiej świątyni. W kolejnych wiekach katedra była kilkukrotnie niszczona przez pożary i odbudowywana w różnych stylach – renesansowym i barokowym. Po zawaleniu się części katedry w XVIII wieku odbudowano ją w stylu klasycystycznym, wtedy uzyskała obecny wygląd.
Najważniejszą częścią Katedry Wileńskiej jest Kaplica Świętego Kazimierza – patrona Litwy. Zbudowana w 1636 roku mieści grób świętego, natomiast w krypcie kaplicy znajduje się grób Aleksandra Jagiellończyka, Barbary Radziwiłłówny oraz serce Władysława IV Wazy.
Zdaję sobie sprawę, że 6 godzin to kropla czasu jakiego potrzebowałabym aby lepiej poznać to wspaniałe miasto, jednak zawsze cieszę się z każdej okazji gdy mogę poznawać nowe miejsca.
Pozdrawiam i dziękuję za miłe słowa :-).